معاون نظارت وبهربرداری شرکت آب و فاضلاب منطقه۶ تهران گفت: به منظور ارتقای کیفی و بهداشتی آب روستاهای جنوب تهران، ۲۲ ایستگاه و سامانه تزریق آب ژاول جایگزین سامانه های گندزدایی با گاز کلر شد.

به گزارش افق خبر، حسین نامداری معاون نظارت وبهربرداری شرکت آب و فاضلاب منطقه۶ – شهرری اظهار کرد: طراحی و ساخت این سامانه ها به دلیل نزدیکی ایستگاه های گاز کلر و فاصله ای کمتر از ۱۰۰ متر با منازل مسکونی و مخاطراتی که روش گندزدایی با گاز کلر از جهت ایجاد انفجار و آلودگی برای مردم داشت در دستور کار قرار گرفت.

وی ارتقای کیفی و بهداشتی آب آشامیدنی را از مهم ترین مزیت های این طرح برشمرد و افزود: این طرح از تیرماه سال جاری با هدف گذاری ساخت و تجهیز ۲۲ ایستگاه تزریق آب ژاول در دستور کار قرار گرفت که تاکنون ۱۴ ایستگاه با پیشرفت ۱۰۰ درصدی در مدار بهره برداری قرار گرفته و کار تجهیز و بهره برداری سایر ایستگاه ها تا اواخر مهر ماه به پایان خواهد رسید.

معاون نظارت وبهربرداری شرکت آب و فاضلاب منطقه۶؛ مخازن صنیع خانی، مجتمع آبرسانی شهید تهرانی، غنی آباد و چاه بیجین را از جمله ایستگاه های به بهره برداری رسیده در این طرح اعلام کرد و ادامه داد: به منظور ارتقای عملکرد، افزایش بهره وری و دستیابی به نتایج بهتردر جهت افزایش کیفی و بهداشتی آب آشامیدنی، با مجتمع سازی چند سامانه گند زدایی در یک ایستگاه، کلرزنی سر چاهی را تاحد امکان حذف کرده و فرآیند گندزدایی را به چند مخزن محدود کرده ایم که این اقدام، افزون بر کاهش تعداد ایستگاه ها، تعادل غلظت کلر در شبکه را به همراه دارد.

نامداری با بیان اینکه برای بهره داری از هر ایستگاه به طور میانگین یک میلیارد ریال هزینه شده است افزود: این هزینه ها شامل تجهیزات تزریق آب ژاول، مخازن ذخیره، لوله و اتصالات ضد اسید، سیستم پایش برخط غلظت کلر باقی مانده و اصلاحات سازه ای و یا ایجاد زیر ساخت های سازه ای است.

وی ادامه داد: تمامی مراحل طراحی و ساخت ایستگاه ها و سامانه های گندزدایی با بهره گیری از نظرات خبرگان در حوزه آب ژاول و طبق استانداردها، به دست کارشناسان شرکت انجام شده تا جایی که دیگر شرکت های آبفای استان تهران نیز در این راه از آبفای منطقه۶ تهران الگو برداری کرده اند.

معاون نظارت بر بهربرداری آبفای منطقه۶ با اشاره به ساخت و احداث ایستگاه دپوی آب ژاول مناطق روستایی در محل تصفیه خانه فاضلاب کهریزک با ظرفیت ذخیره سازی ۲۰ هزار لیتر و تجهیز یک دستگاه خودروی حمل و توزیع آب ژاول با ظرفیت ۴۵۰۰ لیترخاطرنشان کرد: ذخیره آب ژاول موجب می شود آب ژاول در زمان های حساس و یا بروز حوادث غیر مترقبه در منطقه در دسترس باشد و با ماشین های مخصوص امکان جابه جایی دپو و بین ایستگاهی را داشته باشیم.

نامداری در پایان از زحمات و تلاش های تمامی عوامل دست اندرکار و به ویژه مدیر دفتر کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب شرکت و مدیران نواحی و شهرهای درگیر در اجرای این طرح قدردانی کرد.

انتهای پیام/*