احسان و نیکی به خانواده‌های نیازمند و آسیب دیده از کرونا از همان روزهای پیدایش این ویروس در سطح کشور، آغاز شده اما با فرارسیدن بهار قرآن و فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر رزمایش مواسات و کمک مؤمنانه، همدلی و هم افزایی بین مردم و تمام ارگان‌ها رنگ و بوی دیگری گرفته و موجی از مهربانی و بخشش در قبله تهران به راه افتاده است.

به گزارش افق خبر، هرچه از آزمون کرونا می‌گذرد، وحدت و یکپارچگی هموطنان‌مان در صف مقابله با این ویروس بیشتر نمایان می‌شود و مردم نوع دوست کشورمان با اجرای رزمایش مواسات و کمک مؤمنانه یا بهتر بگویم رزمایش ایثار و همدلی، روزهای غرورآفرینی در تاریخ این سرزمین ثبت می‌کنند.

از نخستین روزهایی که این مهمان ناخوانده و ناشناس کشورمان را درگیر خود کرد و معیشت خیلی از مردم سرزمین عزیزمان دچار مشکل شد دست‌های بخشنده و پرمحبت در سراسر میهن اسلامی به یاری هم شتافتند و قلب‌های مهربان صحنه‌های زیبایی از ایثار و فداکاری را خلق کردند.

با فرارسیدن بهار قرآن ماجرا رنگ دیگری به خود گرفت، جلوه های احسان و نیکی در جامعه دو چندان گشت و غنچه‌های بخشش و ایثار در وجود همه هموطنان‌مان شکوفا شد و بار دیگر آستین همت‌ها برای همدردی و رسیدگی به اقشار آسیب‌پذیر بالا رفت. این بار نوع نیکوکاری فرق می‌کرد و جنس احسان از نوع ایثار بود، خدمت‌رسانی در ماه نزول قرآن پررنگ‌‌تر از قبل و با اشتیاق بیشتر راه خود را ادامه می‌داد، این بار همدلی و مواسات در لبیک به فرمایش ولایت فقیه بود برای کمک مؤمنانه به نیازمندان و حمایت از خانواده‌هایی که اقتصاد آن‌ها با شیوع کرونا تحت تأثیر قرار گرفته بود.

میدان نبرد، آسیب‌های اقتصادی اقشار زیادی از مردم، فرمان امام خامنه‌ای مبنی بر مواسات و مردمانی نیک‌اندیش از دیار سیدالکریم؛ همه چیز فراهم است برای رزمایشی بزرگ در قالب «کمک مؤمنانه» در قبله تهران.

مهربانی در قبله تهران

ملک ری یا به فرموده حضرت آقا قبله تهران و یا به تعبیری دیگر کربلای ایران همان شهرستان ری در جنوب پایتخت است که مردمان آن همواره لبیک گوی ولی فقیه بوده و هستند. مردم ری، میزبان که نه، قرن‌هاست میهمان لطف و کرامت سیدالکریم هستند و شاید بخشش و کرامت را از عبدالعظیم(ع) آموخته‌اند.

مردم شهیدپرور و همیشه در صحنه ری که خلق حماسه‌هایشان زبانزد است و بیش از ۲۷۰۰شهید در عرصه‌های مختلف تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند این روز‌ها دوباره با همت پهلوانانه و مرام جوانمردانه، همدلی و مواسات را سرلوحه کار خود قرار دادند و همگام با سایر مردم کشورمان قطره‌ قطره کمک‌های خود را جمع کردند تا همراه با دریای کمک‌ها در ماه میهمانی خدا به ‌دست نیازمندان برسانند.

رزمایش «مواسات و کمک مؤمنانه» با همدلی و هم‌افزایی همه ارگان‌ها، سازمان‌ها، نهادها، دستگاه‌ها، خیران و نیکوکاران، گروه‌های جهادی و آحاد مردم در شهرستان ری به ‌خوبی جریان دارد و پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در نیمه‌شعبان مبنی بر راه‌اندازی رزمایش گسترده در کشور، موجی از همدلی و مواسات در قبله تهران به راه افتاده است.

۱۴هزار بسته حمایتی سپاه حضرت روح الله(ره) توزیع شد

سرهنگ اصغر آرزومندی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج حضرت روح الله(ره) باقرشهر گفت: در راستای رزمایش کمک مؤمنانه ۱۰هزار بسته مواد غذایی، ۴هزار بسته بهداشتی و ۴سری جهیزیه در بخش‌های کهریزک، قلعه‌نو و فشافویه شهرستان ری میان خانواده‌های نیازمند توزیع شد.

وی تصریح کرد: به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان در نخستین مرحله این رزمایش ۱۰هزار بسته معیشتی شامل چندین قلم موادغذایی به ارزش تقریبی ۳۰۰هزار تومان و ۴ هزار بسته بهداشتی شامل انواع مواد شوینده و ضدعفونی کننده در بین خانواده‌های نیازمند که از قبل شناسایی شده بودند، توزیع شد.

سرهنگ آرزومندی اضافه کرد: بخشی از این بسته‌ها توسط سپاه حضرت سیدالشهداء(ع) استان تهران در اختیار ناحیه قرار گرفته و بخش زیادی توسط بسیجیان در پایگاه‌های مقاومت، خیران و نیکوکاران تهیه شده و بخشی از آن نیز توسط بخشداری‌های کهریزک و قلعه نو تأمین شده است که همه بسته‌ها همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان توزیع شد و در نیمه دوم ماه مبارک نیز مرحله دوم رزمایش اجرا خواهد شد.

سهم ۱۵هزار بسته‌ای سپاه حضرت عبدالعظیم(ع) از کمک مؤمنانه

سرهنگ مهدی فخاری فرمانده ناحیه مقاومت بسیج حضرت عبدالعظیم(ع) ری گفت: ۱۵هزار بسته کمک معیشتی توسط سپاه ناحیه ری در مرحله نخست رزمایش کمک‌های مؤمنانه بین نیازمندان شهرری توزیع شد.

وی با اشاره به اینکه مرحله دوم این رزمایش در نیمه دوم ماه مبارک رمضان آغاز خواهد شد، ادامه داد: بخشی از این بسته‌ها توسط سپاه حضرت سیدالشهداء(ع) استان تهران تهیه و بخش زیادی نیز توسط پایگاه‌های بسیج و خیران تهیه شده است.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج حضرت عبدالعظیم(ع) اضافه کرد: شناسایی افرادی که به واسطه ویروس منحوس کرونا در شغل و یا معیشت دچار مشکل شده‌اند، انجام شده و این کمک‌ها توسط گروه‌های جهادی و پایگاه‌های مقاومت بسیج با حفظ کرامت آن‌ها توزیع می‌شود.

پیوستن به رزمایش ملی بخشش ایرانیان در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)

در راستای عمل به منویات رهبر معظم انقلاب و تاکیدات ارزشمند ایشان در راستای همدلی و کمک مؤمنانه به نیازمندان به ویژه در شرایط اقتصادی ناشی از ویروس منحوس کرونا، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با اختصاص ۵٠درصد حقوق بازنشستگی و ٢٠درصد حقوق معاونان و مدیران آستان مقدس در کنار دیگر اقشار جامعه، خیران و مردم نیکوکار، در رزمایش ملی بخشش ایرانیان، برای کمک به مستمندان جامعه و اقشار آسیب‌دیده از کرونا مشارکت کردند.

همچنین اداره نذورات آستان مقدس با مشارکت بانیان خیر در تمامی ایام ماه مبارک رمضان به صورت روزانه اقدام به طبخ و توزیع بیش از ۱۸۰۰ پرس غذای نذوراتی می‌کند که در مجموع بیش از ۵۵هزار پرس غذای گرم تا پایان ماه مبارک رمضان بین فقرا، محرومان و مجاوران توزیع خواهد شد.

مصادف با اولین روز از ماه میهمانی خدا، در اولین مرحله از توزیع بسته‌های ارزاق ماه مبارک رمضان، خادمان این بارگاه ملکوتی در اداره نذورات و هدایای مردمی با مشارکت خیران و نیکوکاران، بسته‌های ارزاق حاوی برنج، روغن، خرما، پنیر، چای، شکر، حبوبات، رب، ماکارونی، مرغ،گوشت و سایر مواد غذایی  را با حضور در مناطق محروم شهرستان ری بین خانواده‌های کم برخوردار و آسیب دیده از بیماری کرونا توزیع کردند.

رزمایش مواسات در فرمانداری ری

حسین توکلی فرماندار ویژه شهرستان ری گفت: بسته‌های حمایتی شامل کالاهای اساسی و بهداشتی ویژه اقشار آسیب دیده از کرونا در نقاط مختلف شهرستان ری توزیع می‌شود.

وی ادامه داد: ١١میلیارد ریال از محل اعتبارات اهدایی کمیته امداد امام خمینی(ره) به شهرستان ری اختصاص یافته و به زودی برای کمک به افراد آسیب دیده اقتصادی در اثر شیوع ویروس کرونا پرداخت خواهد شد.

معاون استاندار تهران با تأکید براینکه اولویت پرداخت این کمک‌های مالی با ساکنان مناطق کم‌برخوردار و نیازمندان واقعی شهرستان ری است، افزود: خانواده‌های نیازمند شناسایی شده درشهرستان ری علاوه بر یارانه معیشتی، کمک‌های ٢٠ تا ۶٠میلیون ریالی دریافت می‌کنند.

توزیع ۳۵۰۰بسته معیشتی توسط شهرداری منطقه۲۰

حجت الاسلام شاهین معبودی معاون اجتماعی شهرداری منطقه ۲۰ گفت: ۳هزار و ۵۰۰بسته معیشتی بین نیازمندان منطقه با همراهی و همدلی خیران فعال، گروه‌های مردمی، سازمان‌های مردم نهاد و تعدادی از بنگاه‌های اقتصادی توزیع شد.

وی با اشاره به این مطلب که در شرایط کنونی، معشیت و درآمد بسیاری از خانوارها با تصمیم‌ها و مداخلات ستاد مبارزه با کرونا آسیب دیده است، گفت: توزیع بسته‌های معیشتی از سوی معاونت اجتماعی هر ساله در ماه مبارک رمضان انجام می‌شد، اما امسال به منظور لبیک گفتن به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص کمک مؤمنانه به فقرا و نیازمندان این کمک‌ها به گونه‌ای قوی‌تر و در کنار نهاد‌های انقلابی انجام شد.

معاون اجتماعی شهرداری منطقه ۲۰  در ادامه نیز از توزیع کارت هدیه معیشتی در بین بانوان سرپرست خانوار تحت پوشش اداره بانوان منطقه خبر داد.

معبودی یادآور شد: باتوجه به تأثیرات شرایط کرونا ویروس در معیشت سرپرستان خانوار، ۱۶۰کارت هدیه به مبلغ ۵میلیون ریال به بانوان سرپرست خانوار دارای شناسه کاربری در سامانه زنان سرپرست خانوار شهرداری توزیع شد.

حمایت ۳۰هزار بسته‌ای اوقاف در تهران

حجت الاسلام مرتضی صادقی رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان ری اظهار کرد: ۳۰ هزار بسته معیشتی با هدف حمایت از اقشار آسیب دیده و نیازمند در استان تهران تهیه شده است.

وی با بیان اینکه همه بقاع متبرکه در سطح شهرستان در حال تهیه و توزیع بسته‌های حمایتی بین خانواده‌های بی‌بضاعت هستند، افزود: در مرحله اول ۱۰هزار بسته معیشتی از محل موقوفات سازمان اوقاف تهیه شده که بین همه شهرستان‌ها از جمله ری توزیع می‌شود.

مشارکت هیئات مذهبی در کمک مؤمنانه

حجت الاسلام علی کنگرلو رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ری گفت: مشارکت هیأت‌های مذهبی شهرری در رزمایش کمک مؤمنانه با هدف حمایت از اقشار آسیب دیده جامعه انجام شد.

وی تصریح کرد: باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص یاری رساندن به اقشاری که به خاطرشیوع کرونا کسب و کار خود را از دست دادند هیئات مذهبی شهرستان ری با فراخوان کمک مؤمنانه ازخیران و مومنان، اقدام به جذب کمک‌های مردمی کردند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ری افزود: گروه‌های جهادی و هیئات مذهبی ری با شناسایی خانواده‌های آسیب دیده بسته‌های حمایتی را در اختیار اقشار آسیب پذیر قرار دادند.

مشارکت اتاق اصناف در رزمایش کمک مؤمنانه

لطف الله ستاره رئیس اتاق اصناف شهرستان ری ابراز کرد: در رزمایش طرح مواسات شهرستان ری که با مشارکت نهادهای مختلف اجرا می‌شود، اتاق اصناف و بسیج اصناف ری در تهیه ۴هزار بسته معیشتی مشارکت دارد.

وی با بیان اینکه اقشار نیازمند شهرستان توسط بسیج محلات شناسایی شده است، افزود: برای تمامی خانواده‌های محروم و بی‌بضاعت به ویژه کسانی که در این اوضاع و احوال کرونایی به لحاظ اقتصادی آسیب دیده‌اند بسته‌های کمک معیشتی تهیه شده است.

ذبح ۸۵رأس گوسفند توسط امور مساجد

حجت الاسلام روح الله سلحشور رئیس امور مساجد شهرستان ری اظهار کرد: چهار هزار و ۵۰۰بسته حمایتی شامل اقلام اساسی به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان بین خانواده‌های آسیب دیده از بیماری کرونا و مستمندان این شهرستان توزیع شد که ارزش هر یک از بسته‌ها حدود چهار میلیون ریال است.

وی با بیان اینکه ۴۲هزار بسته بهداشتی در این شهرستان توزیع شده است، افزود: در ایام ماه مبارک رمضان ۳۹هزار پرس غذای گرم میان نیازمندان، آسیب‌دیدگان اجتماعی و افراد بی‌بضاعت ناشی از بیماری ویروس کرونا طبخ و توزیع می‌شود.

رئیس امور مساجد شهرستان ری عنوان کرد: خیران شهرستان با ذبح ۸۵رأس گوسفند، ۵۰۰قطعه مرغ و توزیع یک‌هزار و ۱۰۰ بسته مایتاج اولیه همچنین توزیع یک هزار و ۳۰۰بطری آبمیوه بخشی از نیازهای این خانواده‌های نیازمند و آسیب دیده از ویروس کرونا را تأمین کرده‌اند.

اجرای طرح «هم‌سفره» در کمیته امداد

ابراهیم ذوالفقاریان رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان ری از طبخ و توزیع ۲۰هزار پرس غذای گرم در میان نیازمندان، آسیب‌دیدگان اجتماعی و افراد بی‌بضاعت ناشی از بیماری ویروس کرونا طی ماه مبارک رمضان خبر داد.

وی اضافه کرد: طرح «هم‌سفره» همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان در مساجد شهرری آغاز و طی آن ۲۰هزار غذای گرم به ارزش ۲میلیارد ریال در میان نیازمندان و خانواده های آسیب دیده از کرونا توزیع می شود و در صورت نیاز قابلیت افزایش ظرفیت آن نیز وجود دارد.

یدالله صفری رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) کهریزک از توابع شهرستان ری نیز اظهار کرد: در ماه رمضان امسال ۳۰۰سبد کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۰۰میلیون ریال بین خانواده‌های تحت پوشش این نهاد توزیع شد.

وی افزود: اجرای طرح هم‌سفره و پخت ۵۰۰پرس غذا هر شب در ماه مبارک رمضان و توزیع آن بین نیازمندان از دیگر اقدامات کمیته امداد امام خمینی(ره) کهریزک به شمار می‌رود.

کمک به ۱۶۶۰خانواده تحت پوشش بهزیستی

علی نعمتی رئیس اداره بهزیستی شهرستان ری با بیان اینکه ۵۴۰میلیون تومان به مددجویان بهزیستی تخصیص یافت، گفت: یک‌هزار و ۶۶۰مددجوی بهزیستی این شهرستان کمک هزینه معیشتی با هدف حمایت از این قشر و رفع مشکلات اقتصادی ناشی از بحران شیوع کرونا دریافت کردند.

وی عنوان کرد: این کمک‌ها براساس بُعد خانوار مددجویان و شدت محرومیت بین مبلغ ۳۰۰ تا ۵۰۰هزار تومان بود که به حساب زنان سرپرست خانوار، خانواده‌های بی‌بضاعت، فرزندان ترخیصی بهزیستی ومعلولان وسالمندان واریز شد.

اهدای ۱۵۸ کارت هدیه به خانواده زندانیان

محسن حسن پور مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان شهرستان ری اظهار داشت: ۱۵۸کارت هدیه ۶۰۰هزار تومانی به ارزش ۹۸۴میلیون تومان به خانواده زندانیان این شهرستان با هدف حمایت از این قشر اهداء شد.

وی افزود: کمک و حمایت از خانواده‌های زندانیان از مهم‌ترین اهداف توزیع این کارت‌ها به شمار می‌رود تا با کمک رسانی از بروز آسیب‌های اجتماعی جلوگیری شود.

توزیع ۱۰هزار بسته معیشتی توسط ستاد اجرایی فرمان امام(ره)

همزمان با ماه مبارک رمضان و در راستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر رزمایش کمک مؤمنانه، بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان امام(ره) اقدام به تهیه و توزیع ۱۰۰هزار بسته معیشتی در استان تهران کرده است که آماده سازی و بسته‌بندی این اقلام در آستان امامزاده عبدالله(ع) شهرری انجام شده و حدود ۱۰درصد از این بسته‌ها سهم شهرستان ری خواهد بود.

ورزشکاران بسیجی همراه با آسیب دیدگان کرونا

پنج هزار بسته معیشتی و پنج هزار بسته بهداشتی توسط ورزشکاران بسیجی پیشکسوت بین نیازمندان و آسیب دیدگان در شهرری توزیع شد و ورزشکارانی که با شیوع ویروس کرونا از نظر اقتصادی و معیشتی با مشکل مواجه شده و آسیب دیدند مشمول دریافت این بسته‌های حمایتی شدند.

همدلی در بخش فشافویه

رزمایش کمک مؤمنانه در بخش فشافویه با مشارکت بخشداری فشافویه، شهرداری و شورای شهر حسن آباد، امام جمعه بخش، خیران، دهیاری‌ها، گروه‌های جهادی و سایر نهادها انجام شد و در این راستا یک‌هزار و ۳۰۰ بن کارت حمایتی به ارزش سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به مناسبت ماه مبارک رمضان در بین خانواده‌های نیازمند این بخش توزیع شد.

همدلی در بخش کهریزک

رزمایش کمک مؤمنانه در بخش کهریزک با مشارکت بخشداری، شهرداری و شورای شهر کهریزک، شهرداری و شورای شهر باقرشهر، امام جمعه بخش، خیران، دهیاری‌ها، گروه‌های جهادی و سایر نهادها انجام شد و در این راستا ۶هزار بسته معیشتی و بهداشتی به مناسبت ماه مبارک رمضان در بین خانواده‌های نیازمند این بخش توزیع شد.

همدلی در بخش مرکزی

رزمایش کمک مومنانه در بخش مرکزی ری از ردیف اعتبارات کمک به مستمندان در دهیاری ها انجام شد و در این راستا ۱۵۰۰ بسته معیشتی تهیه و به مناسبت ماه مبارک رمضان در روستاهای این بخش توزیع و در اختیار اقشار آسیب دیده و شناسایی شده قرار گرفت.

همدلی در بخش خاوران

رزمایش کمک مومنانه در بخش خاوران با مشارکت بخشداری خاوران، شهرداری و شورای شهر قیامدشت، امام جمعه بخش، خیران، دهیاری ها، گروه های جهادی و سایر نهادها انجام شد و در این راستا بیش از هزار بسته معیشتی به مناسبت ماه مبارک رمضان در بین خانواده‌های نیازمند این بخش توزیع شد.

همدلی در بخش قلعه‌نو 

رزمایش کمک مؤمنانه در بخش قلعه نو با مشارکت بخشداری قلعه نو، سپاه ناحیه روح الله(ره)، امام جمعه بخش، خیران، گروه‌های جهادی و سایر نهادها انجام شد و در این راستا بیش از ۳۲۰بسته سبد معیشتی و اقلام بهداشتی به ارزش ۴۰۰ میلیون ریال به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان در بین خانواده‌های نیازمند این بخش توزیع شد.

علاوه بر همه این نهادها، گروه‌های جهادی باز هم در این عرصه جای خود را پیدا کردند و حضور پررنگ و فعالی از خود نشان دادند. صدها گروه جهادی با حضور بسیجیان، خیران و همه اقشار جامعه در شهرستان ری تشکیل شده و بزرگ‌ترین رزمایش همدلی را رقم زدند.

رویش‌هایی در این ایام کرونایی شکوفه زده‌اند که هیچ قلمی توان نوشتن آن و هیچ زبانی توان گفتن وصفشان را ندارند.

افرادی که جان به کف مردم سرزمین‌شان شدند و مقابل سختی‌های کرونا مردانه ایستادند و زیباترین صحنه‌های عیار آدمی را به تصویر کشیدند و آنچه مسلم است روزی کرونا و خبرهای تلخ آن به تاریخ می‌پیوندد اما هرگز مهربانی و حماسه این روزهای مردم فراموش نخواهد شد.

احسان و نیکی به خانواده‌های نیازمند از همان روزهای پیدایش کرونا در سطح کشور آغاز شده و آنچه در این گزارش ذکر کردیم فقط مربوط به مرحله اول رزمایش مواسات و کمک مؤمنانه در آغاز ماه رمضان است که مرحله دوم این طرح همزمان با ولادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع) در نیمه دوم این ماه مبارک اجرا خواهد شد.

انتهای پیام/*