علیجانی درخصوص طرح تشکیل استان تهران جنوبی گفت: در حال حاضر شرایط اجتماعی و سیاسی کشور ظرفیت و تاب‌آوری این را ندارد که استان جدیدی در جنوب تهران ایجاد شود.

محسن علیجانی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار افق خبر، اظهار کرد: برخی از نمایندگان مجلس در روزهای اخیر موضوع تشکیل «استان تهران جنوبی» را مطرح کرده‌اند که ممکن است به دنبال آن شائبه انتخاباتی پیش بیاید.
وی با بیان اینکه این روزها مطالبات تقسیمات کشوری در مجلس زیاد است، افزود: درخصوص تشکیل استان تهران جنوبی از نمایندگان تهران استمزاج نشده است و حتی خودم نیز از نمایندگان مطرح کننده، سوال پرسیدم تاکنون توضیحی نداده‌اند در حالی که این موضوع به تهران مربوط است و می بایست از نمایندگان تهران نظرخواهی می‌کردند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر ادامه داد: درصورتی که این طرح امضا شود و آن را به هیئت رئیسه مجلس تقدیم کنند، زمان کافی برای بررسی آن وجود ندارد زیرا مجلس دهم رو به پایان است، فرایند انتخابات کلید خورده، نامزدها ثبت نام کرده‌اند، بررسی صلاحیت‌ها در حال انجام است و دو ماه بعد انتخابات برگزار می‌شود همچنین بحث بودجه را داریم و لذا در مجلس دهم فرصتی برای بررسی چنین طرح‌هایی وجود ندارد.
علیجانی با اشاره به ماده ۹ قانون تقسیمات کشوری که طبق آن بعضی از شهرستان‌های همجوار با در نظر گرفتن مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی می‌توانند کنار هم قرار بگیرند، گفت: اکنون زمان مناسبی برای ورود به این بحث نیست و نباید شهرستان‌ها به جای مشارکت، فکرشان درگیر تقسیمات شود.
وی با بیان اینکه علتی که می‌خواهند چند شهرستان را از استان مرکزی جدا کنند و به قرچک و ورامین متصل کنند برای ما مشخص نیست، تصریح کرد: در خصوص تقسیمات کشوری بایستی دولت، مجلس و مرکز پژوهش‌ها مطالعات عمیق کارشناسی انجام دهند و ممکن است ملاحظات امنیتی داشته باشد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه استقلال سیاسی شهرستان مهم‌تر است تا اینکه بحث ایجاد استان را طرح کنیم، اظهار کرد: برای خدمت به مردم باید تلاش کنیم تا شهرستان‌های پردیس، ری، اسلامشهر و شمیرانات نماینده مستقل و استقلال سیاسی داشته باشند کمااینکه شرایط اجتماعی و سیاسی کشور نیز در حال حاضر ظرفیت و تاب‌آوری این طرح را ندارد.
علیجانی در پایان با بیان اینکه من به عنوان نماینده تهران در مقطع فعلی با این طرح مخالف هستم، خاطرنشان کرد: عدم رعایت الزامات قانون تقسیمات کشوری، ملاحظات اجتماعی و سیاسی، نبودن زمان، کلید خوردن انتخابات و احتمال ایجاد شائبه سیاسی این طرح را سست می‌کند.
انتهای پیام/