در نخستین هفته از ماه ژوئن سال ۹۸۸ میلادی (دوران فردوسی) یک بانوی با تدبیر، رئیس ایالت ری و سایر مناطق مرکزی ایران شد.

به گزارش افق خبر، اولین زنی که پس از استقرار اسلام در ایران و مقارن با شیخ ابوعلی سینا به حکومت رسید، شیرین مشهور به ام‌الملوک و ملقب به ام رستم است که به او سیّده ملکه خاتون می‌گفتند .

 

سید ملک خاتون دختر رستم بن شروین از سپهبدان خانان باوند در مازندران و همسر فخرالدوله دیلمی (۳۸۷ق. ـ ۳۶۶ق.) حاکم ری و اراک و برخی مناطق مرکزی ایران بود که پس از درگذشت شوهرش بعلت خردسال بودن فرزندش با صلاحدید امراء و مشاوران دولتی و نیز بر عهده داشتن نیابت سلطنت همسرش در زمان حیات او همچنین پشتیبانی مردمی، بخاطر اشتهاری که در کیاست و عادل بودن داشت، در سال ۹۸۸ میلادی زمام امور به وی سپرده شد.

 

در دوران سیّده ملکه خاتون ، دربار او محل تجمع دانشمندان، ادبا و فلاسفه بود که شیخ ابوعلی سینا نیز مدتی را در دربار سیده ملکه خاتون گذراند .

 

شهرت سیده خاتون تنها بخاطرعدل وانصاف، کفایت وخوشنامى ویا زن بودنش نیست، همچنین به سبب جواب دندان شکنی که در مقابل دعوت تهدید آمیز سلطان محمود غزنوی، به وی میدهد، نیز می باشد.

 

روایت است که سلطان محمود وقتی که بیشتر شهرهاى ایران را گرفت چند بار درصدد گرفتن رى برآمد ولى هر بار سیده ملک خاتون به لطائف الحیل متوسل شد و محمود را بطریقى از کار منصرف ساخت. تا اینکه محمود غزنوی سرانجام مصمم شد مُلک رى را از سیده ملک خاتون بگیرد ودر این زمینه به او نامه ای نوشت.

 

سیده ملک خاتون براى وى پیغام داد که این کار از دو حال بیرون نیست یا آنکه تو دراین نبرد پیروز خواهى شد یا من. اگر تو پیروز شوى که چندان قدر و بهائى ندارى زیرا همه گویند محمود زنى را شکست داد و اگر من فاتح شوم آبرو و حیثیت تو برباد خواهد رفت و همگان گویند محمود با آنهمه خدم و حشم از زنى بیوه شکست خورد.

 

وی پس ازهشتاد سال زندگی افتخار آمیز در۴۱۹ق. در ری در گذشت.

 

بقعه وی در نزدیکی بقعه امامزاده علی در شرق تهران در امتداد خیابان خراسان به طرف شرق وجود دارد.

 

گفتنی است در محل بقعه وی قبرستانی وجود دارد که بیشتر قبرهای آن به تاریخ ۱۳۴۰ خورشیدی به بعد مربوط می شوند. در کنار این قبرها قبر دوتن از شهدای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ نیز به چشم می خورد.

 

انتهای پیام/*